> Custom Text
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-2474849229167199", enable_page_level_ads: true });

[the_ad id=”13210″][the_ad_placement id=”after-content”]★★★

La Force de l’Age, Nicolas Vellas, 2017

La Force de l’Age, Nicolas Vellas, 2017

La Force de l’Age, Nicolas Vellas, 2017

Grenache, Syrah

Maury Sec, Roussillon, Frankrig

Fra den forholdsvis nye appellation Maury Sec i Roussillon har vinmageren Nicolas Vellas lavet en bombe af en vin på gamle Grenache og Syrah stokke. Druerne har hængt længe, så de ved høsttid i oktober var tørret meget ind. Herefter har han gæret vinen helt ud til 17 procent og lagret den på nye franske fade.

Den er altså knastør med pæn syre og medium tannin. Åbner med en aroma af røde bær, brombær, peber og ceder, mens den i smagen mere går i retning af brombær, blommer, lakrids og peber. Det er en heftig sag at få i munden, og Nicolas Vellas er da heller ikke bleg for at kalde den ekstrem. Men den høje alkohol virker lammende og maskerer forholdet mellem komponenterne, og det giver den et problem med balancen og harmonien. Smagte den over to dage, og den var helt klar bedst og mere åben på anden dagen.

219 kr. v/6 fl. hos Andrup Vin (Normalpris 300 kr.)

Skriv en kommentar

Din emailadresse vil ikke blive offentliggjort. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Dette site anvender Akismet til at reducere spam. Læs om hvordan din kommentar bliver behandlet.

Lost Password