> Custom Text
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-2474849229167199", enable_page_level_ads: true });

★★★★

Criminal Minds Double Pass Shiraz, Byrne Vineyards, 2017

Criminal Minds Double Pass Shiraz, Byrne Vineyards, 2017

Criminal Minds Double Pass Shiraz, Byrne Vineyards, 2017

Shiraz

South Australia, Australien

De er super kreative med navngivningen af deres vine hos Byrne Vineyards, lige så kreative som i kælderen, hvor de benytter alle værktøjer i kassen for at lave vine i den stil, der passer til dem. Tidligere har jeg smagt bl.a. 100 Bats Shiraz, der var lavet efter amarone-metoden, og nu kommer så her Criminal Minds Double Pass Shiraz, hvor Double Pass indikerer, at den er lavet efter ripasso-metoden. Ud over metoden er der i øvrigt ingen sammenligning med Veneto vinene. Vi er i det sydlige Australien ved Riverland området, og druen er Shiraz.

Rubinrød med en aroma, der først titter frem efter en god slyngning i glasset, hvorefter den giver lidt mørk, blomme, blåbær og eukalyptus. Den er mere generøs i smagen, der dog ligger på et middel niveau i intensitet – blomme, kirsebær, finsk lakrids, sort peber og vanilje. Tør med middel syre og tannin, men til gengæld en høj alkoholprocent på 15, der er helt pænt integreret.

79 kr. v/6 fl. hos Andrup Vin

Test dig selv: Er du skarp på vin? Test din viden med Smag På Vins quizzer

[the_ad id=”13210″]

Skriv en kommentar

Din emailadresse vil ikke blive offentliggjort. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Dette site anvender Akismet til at reducere spam. Læs om hvordan din kommentar bliver behandlet.

Lost Password