> Custom Text
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-2474849229167199", enable_page_level_ads: true }); (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({ google_ad_client: "ca-pub-2474849229167199", enable_page_level_ads: true });

★★★★★

Susumaniello, Epicuro, 2016

Susumaniello, Epicuro, 2016

Susumaniello, Epicuro, 2016

Susumaniello

Puglien, Italien

Jo, jo! Sådan ser flasken skam ud. Lille og tyk som havde den fået et vertikalt tryk 16. Vinen er lige så speciel som flasken. Susumaniello er en af verdens mere sjældne druer, der næsten udelukkende bliver dyrket i den sydligste del af det varme Italien. Her giver druen, der faktisk er i familie med Sangiovese, en fyldig, frugtig og sødlige vin, der åbner i næsen med tæt varm frugt som blåbær og brombær med kakao og kanel. I smagen er den cremet igen med sort frugt men også med flødekaramel, kaffe og mælkechokolade. Syren er middel og holder sammen på formen, mens tanninen til gengæld er skruet ned på lav.

Sjov og lidt anderledes vin til folk med hang til varme, bærsødme og forholdsvis høj alkohol. Bestemt ikke kedelig. Den skal have fem stjerner til tilbudsprisen på 79 kr.

79 kr. på tilbud i Superbrugsen og Kvickly (Normalpris 129 kr.)

 

Test dig selv: Er du skarp på vin? Test din viden med Smag På Vins quizzer

[the_ad id=”13210″]

2 kommentarer

  1. Kan jeg købe 6 flasker Susumaniello Epicuro 2016 til 79 kr pr flaske?
    Hvor kan de afhentes?
    Kan de leveres og hvad koster det?

    Svar
    • Hej Michael,
      Den forhandles ikke gennem dette site. Her anmeldes kun. Vinen, du spørger til, forhandles hos Coop og Superbrugsen.
      mvh Jesper

      Svar

Skriv en kommentar

Din emailadresse vil ikke blive offentliggjort. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Dette site anvender Akismet til at reducere spam. Læs om hvordan din kommentar bliver behandlet.

Lost Password

Close